facebook'a ekle twitter'a ekle google bookmark'a ekle rss abone ol

Hiberfil.sys nedir, nasıl silinir?

Windows işletim sistemi kullanıp da, hiberfil.sys ve pagefile.sys dosyasını bilmeyen yoktur. Özellikle küçük boyutlu sabit diske sahip olan kullanıcılar, bu dosyadan kurtulmak için ellerinden geleni yaparlar.. Bir şekilde bu dosyadan kurtulmak isteyenlerden biri de elbette bendim..

Windows’un korumalı dosyalar arasına koyduğu ve normal koşullarda silmek istediğinizde “Erişim Engellendi.” şeklinde uyarı verdiği bu dosyalardan hiberfil.sys dosyasını aslında silmenin bir yolu var. Bu makaleyi okuduktan sonra dosyayı nasıl silebileceğiniz hakkında fikir sahibi olacaksınız.

Peki bu hiberfil.sys nedir?

Windows işletim sisteminin bazı konularda oldukça başarısız olduğu konusunda herkes hem fikir sanırım. Özellikle de zaman kavramı konusunda.. :) Tabi konumuz bu değil, aslolan hiberfil.sys üzerine konuşalım biraz.. Windows işletim sistemi güç yönetimi konusunda kullanıcılarına iki seçenek sunar; “Uyku Modu” ve “Hazırda Beklet” modu. Bilgisayarınızı uykuya aldığınız zaman, o anki sistemi çalıştırabilecek kadar az güç ile bilgisayar çalışmaya devam eder. Fakat normalden çok çok az enerji harcar. Ancak hazırda bekletme seçeneği ise biraz daha farklıdır. O anki sistem çalışma dosyaları, ram belleğin bir kopyası sabit disk üzerine kaydedilir ve bilgisayar tamamen kapatılır. Bilgisayar tekrar başlatıldığı zaman sabit disk üzerine kaydedilen bu dosya farkedilerek restore edilir ve ram üzerine yüklenir. Bu sayede tüm işlemlerimize kaldığımız yerden devam edebiliriz. Böylece enerji harcamadan bilgisayarı tam anlamıyla hazırda bekletirsiniz. Bir çok bilgisayar tutkunu insanın bilgisayarını kapatman yerine sürekli olarak hazırda bekletmeye aldığını bilirim..
Hiberfil.sys nedir, nasıl silinir? resmi
Windows işletim sisteminin kontrolü altında bulunan bu dosya, haliyle son kullanıcının erişimine kısıtlı hale getirilir. Bazı bilgisayarlarda gözükse de, bazı bilgisayarlarda görmek mümkün değildir. Dosyayı görebilmeniz için Klasör Seçenekleri’nden “Korunan işletim sistemi dosyalarını gizle” seçeneğinin pasif edilmesi gerekmektedir. Eğer “Hazırda Beklet” seçeneğini kullanmıyorsanız bu dosya sizin için tek kelime ile gereksizdir :)

Hiberfil.sys nedir, nasıl silinir? resmi

 

“Hazırda Beklet” modunu pasif edin ve hiberfil.sys dosyasını silin!

Öncelikle “Komut İstemi”ni yönetici modunda açmalısınız. Bunun için Başlat menüsünden arama kutucuğuna cmd yazın ya da Donatılar kategorisi altından “Komut İstemi”ne sağ tıklayarak yönetici olarak çalıştırın. Ardından aşağıdaki komutu komut satırında yazıp entera basın:

Başka birşey bekliyor muydunuz? :) Yapacağınız tek şey buydu.

Hiberfil.sys nedir, nasıl silinir? resmi

Windows işletim sistemine bu komutu verdiğiniz taktirde emrinize uyacak ve sizin için “Hazırda Beklet” modunu pasif ederek hiberfil.sys dosyasını silecek!

Peki Windows XP işletim sisteminde bunu nasıl yaparız?

Denetim Masası -> Güç Seçenekleri -> Hazırda Beklet ->Hazırda Beklet aktif. seçeneğinin başındaki işareti kaldırın ve onaylayın. Hepsi bu!

Daha bir çok ipucu ile bir araya gelmek ümidiyle..

Hiberfil.sys nedir, nasıl silinir?” yazısı için 4 yorum yazılmış.

  1. Ne olduğunu bilmiyordum hiberfil.sys dosyasının. Öğrendiğim iyi oldu ama hazırda beklet seçeneğinin kullanılmasının bilgisayara zarar verdiğini düşünüyordum. Bilgisayar mühendisliği okumuş bi’ abimden duymuştum sanırım. Tabi birkaç yıl oldu.. Belki o zaman yanlış anlayıp yorumlamışımdır ama “bilgisayarı hazırda bekletme” falan dediğini hatırlıyorum :)

    1. Hibernate, yani Hazırda Beklet seçeneğinin bilgisayara zarar verdiğini pek sanmıyorum Abdullah, yani belki Uyku modu için bunu düşünebilirim ama Hazırda bekletme seçeneği için aynı şeyi pek söyleyemem en azından kendi bilgim ile :) Uyku modunda bilgisayar çok düşük bir enerji ile çalışmaya devam ettiği için, herhangi bir enerji kaybının veri kaybına dönüşebileceğini söyleyebilirim. Ama bu hazırda bekletme için geçerli değil bence..

    2. Belki de uyku modu için söylemiştir o dediklerini o da olabilir tabi.. :) Benim hafıza mükemmeldir de biraz..

  2. Yazıda pagefile.sys isimli dosyadan bahsetmişsiniz, benim bilgisayarımda o da var. pagefile.sys nedir, ne işe yarar bunu da yazabilir misiniz? Silsem bir sorun olur mu, çok yer kaplıyor…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code class="" title="" data-url=""> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong> <pre class="" title="" data-url=""> <span class="" title="" data-url="">